Greek Moto
Welcome to GreekMoto Forum!

Ελάτε να μεγαλώσουμε την παρέα μας, να συζητήσουμε γι' αυτά που αγαπάμε!

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Greek Moto
Welcome to GreekMoto Forum!

Ελάτε να μεγαλώσουμε την παρέα μας, να συζητήσουμε γι' αυτά που αγαπάμε!
Greek Moto
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Διαβάζουμε προσεχτικά τους κανόνες και τους εφαρμόζουμε με σεβασμό προς ολους
Φοράμε πάντα Εξοπλισμό αναβάτη τηρούμε με προσοχή τους κανόνες οδήγησης

Πήγαινε κάτω
avatar
Admin
Admin
Posts : 32
Join date : 29/03/2020
Age : 33

Αναβάτης ενα σημαντικό κομμάτι Empty Αναβάτης ενα σημαντικό κομμάτι

1/4/2020, 17:21
Καλησπέρα σας αγαπητοί αναβάτες 2τροχών

Θα θέλαμε απο την πλευρά μας να σας ενημερώσουμε να σας θυμίσουμε πάρτε το όπως θέλετε το πως πρέπει να συμπεριφέρεται ενας αναβάτης στο δίκυκλο του αλλα και στους άλλους οδηγούς με βαση τις εμπειρίες μας.

Καταρχήν ας ξεκινήσουμε πριν ανέβουμε πανω στην μοτοσικλέτα μας

Ενα απο τα πιο βασικά θέματα πριν ανέβουμε πάνω στην μηχανή είναι να έχουμε καθαρό μυαλό είτε αυτό συνεπάγεται από το να εχω κοιμηθεί αρκετά, χωρίς επήρεια αλκοόλ, να μην έχουμε νεύρα, να μην εχω κάνει χρήση ουσιών.

Επόμενο κομμάτι είναι να ξέρω οτι η μηχανή μου έχει κάνει το ανάλογο σέρβις και οτι ολα λειτουργούν σωστά πίεση ελαστικών, οτι ειναι η αλυσίδα σωστά συντηρημενη, τα ελαστικά μου είναι αλλαγμενα απο αυτό που ορίζει ο κατασκευαστής, και οτι τα φρένα είναι λειτουργικά.

Αφου είμαστε εντάξει με τα προηγούμενα παμε στο κομμάτι του αναβάτη δηλαδή δεν φεύγουμε αν δεν φοράμε τα κατάλληλα προστατευτικά όπως κράνος, ειδικό μπουφάν με προστατευτικά, ειδικό παντελόνι ή έστω τζιν οχι με σορτς την καλοκαιρινή περίοδο, μπότες ή χαμηλά μποτάκια, γάντια
Πρέπει να είμαστε υπεύθυνοι σαν άτομα για να περνούν παράδειγμα και οι υπόλοιποι οδηγοί άσχετα αν δεν δώσουν βάσει, εννοείτε αν έχουμε συνοδηγό αντίστοιχα και σε αυτόν.

Δεν χρησιμοποιούμε κινητό ούτε το κοιτάμε ουτε στο φανάρι χαζεύουμε πανω απο αυτο σε μια βάση, υπάρχουν ειδικές ενδοεπικοινωνίες που προσαρμόζονται στο κράνος για ομιλία αν και δεν συνίσταται.

Πρέπει να βάλουμε στο μυαλό μας σαν οδηγοί 2τροχων οτι οι άλλοι οδηγοί δεν μας προσέχουν και πρέπει εμείς να προσέχουμε 100 φορές παραπάνω απο αυτόν που οδηγάει αυτοκίνητο ή μηχανή

Γινόμαστε υπεύθυνοι οδηγοί τηρούμε τους κανόνες οδικής συμπεριφοράς.
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης